END OF YEAR PRESENTATION RESULTS

Below are the results from the End of Year Presentation and also the AERA Top 20 Results:

SAERA End of Year Results

AERA Top 20 Results

* * * * *

DERGHOLM - VERA STATE CHAMPIONSHIPS - 2 November 2013


Click below for Results:

All Rides

Click below for Best Conditioned Results:

160km Hwt      160km Mwt    160km Lwt    160km Jun
80km Hwt       
80km Mwt      80km Lwt      80km Jun

* * * * *

SA STATE CHAMPIONSHIPS  -   5-7 October 2013

 

Click below for Results:

 

160km and 80km Results

 

BC Hwt          BC Mwt            BC Lwt            BC Jun          BC Hwt 80Km

 

Training and Introductory Rides


* * * * *

COORONG WILDERNESS - 14 and 15 September 2013

Click below for Results:

Ride Results               BC Hwt                    BC Mwt                    BC Lwt

* * * * *


SANDY CREEK - 3 and 4 August 2013

Click below for Results

Ride Results               BC 100km Mwt/Hwt                   BC 100km Jun/Lwt

* * * * *


TOWITTA PARK - 7 July 2013
Click below for Results

Ride Results                         BC 80km Mwt/Hwt                   BC 80km Lwt/Jun

* * * * *

YUNTA SALTBUSH SAFARI

Click below for results:


Ride Results        BC 165km Hwt        BC 165km Mwt        BC 85km Mwt Sat


BC 85km Hwt Sun   BC 85km Mwt Sun


* * * * *

ANTOLA - 18/19 March 2013



Rider No. Rider Horse Name Time Position





Saturday 18th May 2013





20km Introductory Ride    Leg 1:  20km

11 Colin Brown Shams Time
Completed
66 Samayne Uren Ah'Kem Hussaar
Completed
74 Wendy Grundy Veloce Soldier Blue
Completed
73 Steven Crowe Angel
Completed
69 Mandie Young Scout
Completed
81 Kelly Crowe Buddy
Completed
64 Julie White Tarkhim Shar Shalenah
Completed
68 Ron Malone Springsteen
Completed
112 Mandie Smith Polo
Completed
86 Hayley Harnath Spinna
Completed
49 Lisa Brown Red Embers
Completed
65 Samantha Ligertwood Parshi
Completed
87 Birte Bombardieri Deleray
Completed
77 Hannah Koronis Sammy
VOL





10km Social Ride    Leg 1:   10km
18 Fiona Shearman Tom-May Mel-Bar Prince
Completed
19 Jane Draper Nikki
Completed
25 Grace How Fleur
Completed
30 Chloe Corman Ningadoo Kingdom
Completed
40 Tania Drever Talunga Park Byjaryja
Completed
14 Annalise Drever-Borchardt Wynara Vindaloo   Completed





Sunday  19th May 2013
80km Endurance Ride   Leg 1: 40km   Leg 2:  40km
HWT



310 Rob Vlaanderen Castlebar Djara 6h 47m 1st/BC
113 Rachael Barnett Shady 6h 53m 2nd
311 Tarrant Smith Ballanbrae Tantalize 6h 57m 3rd 
259 Colin Brown Spotless 7h 51m 4th
35 Mark Shillabeer Sandine Apollo 7h 54m 5th





MWT
300 Emma Kirby SP Malibu Illusion 5h 16m 1st/BC
19 Samantha Watson Brechenridge Attitude 5h 32m =2nd
56 Jean Sims Codgers Creek Orion 5h 32m =2nd
22 Bob Gurr Bindii bint Grevillea 5h 43m 4th
149 Bob Masters Sharwood Sinai 5h 47m 5th
95 Stella Harbison Willowstar Bay-Sil 6h 4m 6th
78 Tania Drever Ningadoo Kingdom 7h 7m 7th
47 Cassandra McCormack BGW Xappeal 7h 18m 8th
245 Melissa Bright Meldana Kadeem 7h 47m =9th
301 Karren Carman Dyarah Park Gold Digger 7h 47m =9th
82 Lisa Brown Cruising Icon 7h 51m 11th





LWT
21 Cheryl Bullock Chip Chase Knight 5h 16m 1st/BC
288 Fiona Shearman Tom-May Mel-Bar Prince 6h 53m 2nd
30 Rachel McLarty Narrawin Shareefa 7h 7m 3rd
270 Cherie Causby Oak-Glen Firefly
WD L1





JNR

255 Alannah Luck Tarjo Ace of Hearts 6h 5m 1st/BC
25 Jayna Bright Nihal Contessa 7h 47m 2nd










40km Training Ride     Leg 1: 40km
69 Kellie Newstead Shaman's Gold
Completed
63 Jil Bourton Veloce Liberty
Completed
61 Anne Simmons Girilambone Lightening
Completed
77 Meike Ritz Bokani Obsession
Completed
64 Julie White Tarkhim Shar Shalenah
Completed
85 Andrew White 303
Completed
75 Nicole Keith Verondina Sunny Joe
Completed
86 Susanne Wells Sandine Firefly
Completed
71 Tracy Brandon Sandine Dictator
Completed
67 Angus White Prince
VO HR
68 Ron Malone Springsteen
VOL





20km Introductory Ride     Leg 1:  20km
37 Kimberley Van Eck Krave Air
Completed
252 Catherine McTaggart Destiney's Heritage
Completed
229 Joeleen Wibberley Manduro
Completed
103 Maureen Wibberley Jazmin
Completed
134 Melanie Scott Aloha Fabius
Completed
177 Fiona Jacob Devious Suni Desert Warrior
Completed
50 Samayne Uren Ah'Kem Hussaar
Completed





10km Social Ride      Leg 1:   10km
40 Lesley Cartwright Miss Maddy
Completed







 


Click here for Best Conditioned Results:     Hwt     Mwt     Lwt     Jun

* * * * *
TARLEE - 27 April 2013




Rider No. Rider Horse Name Time HR Position












Sunday 27th April 2013
80km Endurance Ride   Leg 1:  40km    Leg 2:   40km
HWT




311 Tarrant Smilth Sandine Liano 6h 36m 52 1st/BC
113 Rachael Barnett Shady 6h 44m 48 2nd
150 Jody Smith Tarjo Ace Of Hearts 7h 5m 49 3rd 
310 Rob Vlaanderen Castlebar Djara 8h 14m 51 4th
188 Steve Ellis Playing With Fire     VOL PR
39 Tony Van Eck Pyrenees Viking     WD L1






MWT
300 Emma Kirby SP Malibu Illusion 5h 36m 54 1st/BC
19 Samantha Watson Brechenridge Attitude 6h 1m 48 2nd=
56 Jean Sims Codgers Creek Orion 6h 1m 49 2nd=
95 Stella Harbison Willowstar Bay-Sil 6h 6m 47 4th
70 Jil Bourton Veloce Liberty 6h 36m 52 5th
37 Kimberly Van Eck Mill Park Hale 7h 0m 51 6th
82 Lisa Brown Cruising Icon 7h 56m 44 7th=
155 Karen Alderton Zafina 7h 56m 48 7th=
301 Karren Carman Dyarah Park Gold Digger 8h 14m 51 9th=
78 Tania Drever Aloha Red Sunset 8h 14m 46 9th=
84 Anne Simmons Girilambone Lightening
61 VO HR L2
83 Laura Salisbury Willowstar Silver Kas
32 VOL L1
296 Wendy Grundy Kalody Park Shayesha
49 WD L1






LWT
21 Cheryl Bullock Chip Chase Knight 5h 36m 49 1st=
36 Danielle Van Eck Coolinda Park Embezzler 5h 36m 48 1st=/BC






JNR




255 Alannah Luck Veloce Divine 7h 5m 48 1st/BC












Training Ride     Leg 1: 40km  

66 Kellie Newstead Shaman's Gold
50 Completed
112 Colin Brown Spotless
49 Completed
61 Rachel McLarty Narrawin Shareefa
43 Completed
73 Bob Masters Sharwood Sinai
35 Completed
97 Tracy Brandon Twinmills Sirius
53 Completed
64 Julie White Tarkhim Shar Shalenah
42 Completed
74 Ron Malone Springsteen
42 Completed
69 Darren leaver Jendari Elexis
44 Completed
87 Mark Shillabeer Sandine Apollo
51 Completed
81 Lainie Ray Arabiana Montisha
42 VOL L1
68 Bronya Kennedy Stanan Park Blazing Lilly
57 VOHR L1












Introductory Ride     Leg 1:  22km
236 Andrew White Phineas
51 Completed
50 Connor Roe Soldier Boy
41 Completed
103 Joeleen Wibberley Manduro
44 Completed
134 Maureen Wibberley Jazmin
40 Completed
249 Lesley Cartwright Miss Maddy
41 Completed
177 John Shillabeer Jazail Halim
56 VO HR L1
252 Kate Sutherland Koda
58 VO HR L1
229 Fiona Warren Djoser
40 VOL L1






Social Ride      Leg 1:   9km
30 Peter Bakker Cody
40 Completed
25 Treena Woods Jess Duldig
41 Completed
224 Angela Brennan Gidget
40 Completed
42 Emma Johnson Lara
40 Completed












Click here for Tarlee Best Conditioned Results:     Hwt        Mwt       Lwt      Jun

* * * * *
MT CRAWFORD COME AND TRY- 14 April 2013




Rider No. Rider Horse Name Time HR Position












Sunday 14th April 2013
80km Endurance Ride   Leg 1: 30km   Leg 2:  30km   Leg 3: 20km
HWT




39 Tony Van Eck Pyrenees Viking 5h 6m 48 1st/BC
150 Jody Smith Rage On 5h 48m 48 2nd
311 Tarrant Smilth Ballanbrae Tantalize 7h 4m 52 3rd 
188 Steve Ellis Playing With Fire 7h 39m 46 4th
113 Rachael Barnett Shady 7h 39m 48 5th
310 Rob Vlaanderen Talunga Park Byjaryja 8h 16m 58 6th
74 Cassandra McCormack BGW Xappeal
65 VO HR L2






MWT
84 Anne Simmons Girilambone Lightening 5h 51m 58 1st/BC
22 Bob Gurr Bindii bint Grevillea 6h 23m 52 2nd
149 Bob Masters Tookinginnie Sheeba 6h 26m 43 3rd=
296 Wendy Grundy Kalody Park Shayesha 6h 26m 48 3rd=
56 Jean Sims Codgers Creek Orion 6h 43m 54 5th=
61 Samantha Watson Brechenridge Attitude 6h 43m 48 5th=
70 Jil Bourton Narrawa Concord 7h 4m 50 7th
232 Jodie Luck Veloce Divine 7h 10m 52 8th
180 Melanie Scott Devious Suni Desert Warrior 7h 43m 56 9th=
313 Kirsty Cordon Innovation 7h 43m 52 9th=
37 Kimberley Van Eck Esaskia Shahmir
  WD L2
97 Tracy Brandon Castlebar Phite

VOL L1
83 Laura Salisbury Willowstar Silver Kas

WD L1






LWT
36 Danielle Van Eck Coolinda Park Embezzler 5h 6m 54 1st/BC
270 Cherie Causby Oak Glen Firefly 5h 22m 47 2nd
288 Fiona Shearman Tom-May Mel-Bar Prince 7h 39m 43 3rd
64 Rachel McLarty Ningadoo Kingdom 8h 16m 46 4th
21 Cheryl Bullock Castlebar Photon

VOL L2






JNR




261 Kelsey Bright Veloce Liberty 7h 4m 46 1st
255 Alannah Luck Abbeywood Angel 7h 10m 42 2nd/BC












40km Training Ride     Leg 1: 40km  

71 Stella Harbison Willowstar Bay-Sil
42 Completed
69 Kellis Newstead Willowstar Wings of Grace
45 Completed
86 Ayla Bath Twinmills Finnigan
49 Completed
75 Deanne Bath Narrawa Ace
44 Completed
65 Emma Kirby SP Malibu Illusion
50 Completed
66 Lisa Brown Cruising Icon
38 Completed
68 Karen Alderton Zafina
49 Completed
112 Karren Carman Dyarah Park Gold Digger
47 Completed
77 Samantha Maher Narrawin Shareefa
43 Completed
73 Melissa Bright Meldana Kadeem
38 Completed
62 Jayna Bright Nihal Contessa
39 Completed
87 Mark Shillabeer Sandine Apollo
41 Completed
81 Catherine McTaggart Helwah Hilal
50 Completed












20km Introductory Ride     Leg 1:  20km
236 Meike Ritz Bokani Obsession

Completed
177 John Shillabeer Jazail Halim
54 Completed
197 Kate Sutherland Koda
54 Completed
146 Chloe Barth Eve
43 Completed
80 Peter Barth Glengillian Gunpowder

Completed
101 Darren Leaver Jendari Elexis
47 Completed
217 Bronya Kennedy Lilly
42 Completed
130 Samayne Uren Ah'Kem Hussaar
44 Completed
50 Julie White Tarkhim Shar Shalenah
41 Completed
229 Ron Malone Springsteen
46 Completed
134 Rebekah French-Davis Castlebar Dante
32 Completed
129 Rebekah Seiler4 I Am Shazzam
42 Completed
111 Hayley Harnath Spinna
43 Completed
2 Emily Watlen Tia
41 Completed
42 Amber Sheridan Ralvon Signature
38 Completed
249 Karen Sheridan Aazad Amir
40 Completed
224 Madelyn Floyd Mister
38 Completed
38 Joeleen Wibberley Manduro
44 Completed
141 Connor Roe Soldier Boy
45 Completed
90 Maureen Wibberley Jazmin
42 Completed
243 Tracy McInerney Dash
49 Completed
163 Birte Bombardieri Delaray
41 Completed
119 Shelley Brett Brassey
43 Completed
103 Mandi Carr Whip   61 VO HR L1






10km Social Ride      Leg 1:   10km
9 Lesley Cartwright Miss Maddie
36 Completed
40 Mandie Smith Polo
43 Completed
25 Jane Draper Nikki
37 Completed
19 Kodi Garrard Checkers
39 Completed
30 Michelle Mayger Bob
52 Completed
46 Peter Farrimond Rusty
40 Completed
194 Lisa James No Machn Around
34 Completed
252 Codii Hughes Shiloh
40 Completed
14 Lorry Marchioro Scarlet
40 Completed












Click here for Mt Crawford Best Conditioned Results      Hwt       Mwt     Lwt     Jun

* * * * *
TRURO EASTER BUNNY - 30/31 March 2013




Rider No. Rider Horse Name Time HR Position






Saturday 30th March 2013

40km Training Ride     Leg 1:  40km
40 Rachel Barnett Shady  
44 Completed
70 Jil Bourton Narrawa Concord   40 Completed
259 Colin Brown Spotless   42 Completed
83 Laura Salisbury Girilambone Lightening     Completed
155 Karen Alderton Zaki   45 Completed
82 Lisa Brown Zafina   46 Completed
14 Naomi Leavesley Willowstar Silver Kas   45 Completed
311 Tarrant Smith Ballanbrae Tantalize   36 Completed
288 Fiona Shearman Tom-May Mel-Bar Prince   36 Completed
97 Tracy Brandon Twinmills Sirius   46 Completed
310 Rob Vlaanderen Aloha Red Sunset   42 Completed
78 Tania Drever Ningadoo Kingdom   46 Completed
188 Steve Ellis Playing With Fire
36 WD






20km Introductory Ride    Leg 1:  20km


296 Wendy Grundy Kalody Park Shayesha   42 Completed
149 Bob Masters Tookinginnie Sheeba   36 Completed
129 Rachel McLarty Narrawin Shareefa   36 Completed
216 Fiona Warren Djoser   38 Completed
229 Sally Gould-Hurst Floyd   36 Completed
268 Lainie Ray Arabiana Montisha   42 Completed
111 Samantha Maher Morning Poppy Lena   49 Completed
80 Erin Conaghty Huey   34 Completed
50 Sonia Conaghty Charlie   40 Completed
103 Sharni Hausler Bam Bam   44 Completed
42 Nicole Keith Monty   38 Completed
130 Samayne Uren Ah'Kem Hussaar
42 WD






10km Social Ride    Leg 1:   10km
197 Treena Woods Jess Duldig   44 Completed
146 Debbie Sheldon Moppa Park Macoda   45 Completed
2 Kay Milton Sambara   43 Completed
249 Jessica Shillabeer Sandine Apollo   36 Completed
34 John Shillabeer Jazail Halim   80 VO HR
224 Emily Watlen Tia   40 WD
234 Renee Reardon Luna
42 VO Inj






Sunday 31st March 2013
80km Endurance Ride   Leg 1:  30km    Leg 2:   30km   Leg 3:  20km
HWT




39 Tony Van Eck Pyrenees Viking 6h 33m 50 1st/BC
310 Rob Vlaanderen Talunga Park Byjaryja 8h 51m 42 2nd
337 Allison Whitney Aloha Madras 8h 51m 48 3rd 
177 Vincent Comer Bobby   38 VOL L1






MWT
37 Kimberly Van Eck Esaskia Shahmir 6h 33m 49 1st/BC
70 Jil Bourton Veloce Waterloo 6h 40m 50 2nd
22 Bob Gurr Bindii bint Grevillea 7h 45m 48 3rd
313 Kirsty Cordon Innovation 8h 47m 46 4th
478 Tania Drever Castlebar Djara 8h 51m 42 5th 
180 Melanie Scott Devious Suni Desert Warrior   46 WD Leg 2






LWT
21 Cheryl Bullock Chip Chase Knight   51 VOL L3












50km Training Ride     Leg 1: 30km    Leg 2:   20km

149 Bob Masters Tookinginnie Sheeba   42 Completed
40 Rachel Barnett Shady   48 Completed
25 Samantha Watson Brechenridge Attitude   42 Completed
95 Stella Harbison Willowstar Bay-Sil   45 Completed
84 Anne Simmons Girilambone Lightening   52 Completed
83 Laura Salisbury Willowstar Silver Kas   40 Completed
97 Tracy Brandon Castlebar Phite   44 Completed
14 Samantha Maher Playing With Fire   40 Completed
30 Suzanne Reid Brechenridge Polo   46 Completed
149 Sandra Harbison Shaman's Gold   40 Completed






20km Introductory Ride     Leg 1:  20km
82 Lisa Brown Cruising Icon   40 Completed
216 Fiona Warren Djoser   42 Completed
268 Lainie Ray Arabiana Montisha   40 Completed






10km Social Ride      Leg 1:   10km
146 Debbie Sheldon Moppa Park Macoda   38 Completed
130 Samayne Uren Ah'Kem Hussaar   42 Completed
80 Lesley Cartwright Miss Maddy   48 Completed
197 Treena Woods Jess Duldig   48 Completed
      
 
 


Click here for Truro Best Conditioned results:       Hwt      Mwt

* * * * *
MIL-LEL STARTER - 9/10 March 2013




Rider No. Rider Horse Name Time HR Position






Saturday 9th March 2013

40km Training Ride     Leg 1:  40km
73 Jean Sims Brechenridge Attitude
45 Completed
95 Stella Harbison Brechenridge Talos
55 Completed
75 Annabelle Jacka Willowstar Bay-Sil
39 Completed
77 Kellie Newstead Shaman's Gold
55 Completed
74 Susanne Reid Willowstar Wings of Grace
46 Completed
87 Rachel Barnett Shady
46 Completed
61 Bronwyn Cuthberson Carluke Park Ranki's Crystal
50 Completed
68 Emma Sellens Luke
48 Completed
86 Leonie Goode Ben 10
44 Completed






20km Introductory Ride    Leg 1:  20km


180 Melanie Scott Devious Suni Desert Warrior
44 Completed
107 Denis Sugars DVS Bronson
42 Completed
259 Colin Brown Spotless
42 Completed
82 Lisa Brown Red Embers
41 Completed
2 Samayne Uren Ah'Kem Hussaar
51 Completed












Sunday 10th March 2013
80km Endurance Ride   Leg 1:  40km    Leg 2:   20km   Leg 3:  20km
HWT




311 Tarrant Smith Sandine Liano 7h 20m 49 1st =
150 Jody Smith Rage On 7h 20m 45 1st =/BC
7 Bob Punicki Nile Neferseti 7h 55m 46 3rd =
337 Allison Whitney Dunbraeton Omar 7h 55m 54 3rd =
35 Mark Shillabeer Jamat ibn Shakhaan 7h 58m 45 5th
19 April Bunn Glenelen Park Falcon 8h 3m 46 6th
310 Rob Vlaanderen Talunga Park Byjaryja 8h 31m 41 7th
177 Vincent Comer Bobby 8h 54m 43 8th =
14 Hussain AliAlMarzouqi Amby Hills Sindoor Bay 8h 54m 46 8th =
131 Simon Thomas Rocky Point Black Xanthanite 9h 3m 49 10th
76 Russell Robinson Pye Park Apache Cat

VOL L3






MWT
44 Julie White Maringo 6h 25m 48 1st/BC
42 Hans Peuker Marybank Celia 7h 13m 46 2nd
100 Fay Bushby Western Bey 8h 18m 41 3rd
78 Tania Drever Castlebar Djara 8h 31m 58 4th
84 Anne Simmons Girilambone Lightening 8h 46m 48 5th =
83 Laura Salisbury Willowstar Silver Kas 8h 46m 45 5th =
351 Steve Blackhurst Weerina Arabian Princess

VOL L2
97 Tracy Brandon Castlebar Photon

VOL L3
46 Annabelle Jacka Warrondi Illusion

VO HR L1






LWT
21 Cheryl Bullock Chip Chase Knight 6h 32m 48 1st/BC
270 Cherie Causby Oak Glen Firefly 7h 58m 47 2nd
22 Sarah McLaughlin tonki Dee Boo Shania 8h 21m 48 3rd =
183 Nicola Robinson Billy Gun 8h 21m 47 3rd =
151 Kasey Thomas Rocky Point Pale Lazulite

VOL L3






JUN




255 Alannah Luck Abbeywood Angel 8h 48m 47 1st =/BC
261 Kelsey Bright Veloce Divine 8h 48m 51 1st =












40km Training Ride     Leg 1: 40km

62 Stella Harbison Willowstar Bay-Sil
44 Completed
73 Jean Sims Brechenridge Attitude
46 Completed
77 Kellie Newstead Brechenridge Talos
44 Completed
65 Melanie Scott Devious Suni Desert Warrior
47 Completed
87 Rachel Barnett Shady
46 Completed
64 Meredith Phillips Wine From Tears
38 Completed
61 Bronwyn Cuthbertson Carluke Park Ranji's Crystal
55 Completed
69 Colin Brown Spotless
50 Completed
71 Lisa Brown Red Embers
41 Completed
81 Ronda Eden DVS Rebecca

VOL L1
74 Susanne Reid Willowstar Wings of Grace

VOL L1






20km Introductory Ride     Leg 1:  20km
249 Fiona Ward Dreamer
48 Completed
236 Sally Mallen Kialiss

VOL L1








             



Click here for Mil-Lel Best Conditioned results:    Hwt      Mwt      Lwt      Jun

* * * * *