2016 END OF YEAR RESULTS


Perpetual Trophies


Glen Gillian:  One horse/One rider - Mwt - SA rides only
Lindall Alabaska/Jodie Luck    646 km

Regis Distance Trophy:  SA bred, All divisions, SA rides only
Tarjo Intrigue    571 km

Ian Llewellyn Jones Trophy:  One horse/One rider - Mwt/Hwt - National rides
Lindall Alabaska/Jodie Luck    1046 km

Niobe Distance Horse:  All divisions, National rides
Lindall Alabaska    1046 km

SAERA Endurance Rider:  All divisions, National rides
Jodie Luck      1207 km

AERA Shield:  All divisions, National rides
Jodie Luck    1207 km

Achievement Award - Rider:  Total km completed x number of rides completed ÷ number of rides entered
Jodie Luck      1207 x 9 ÷ 9  =  1207

Jendari Cup: This is an award presented to the leading competitor over five rides during the season.  The rides are chosen at the beginning of the season by Darren Leaver of Jendari Arabians and the SAERA State Management Committee.  All weight divisions are included. The following rides were used for the 2016 season, make sure you check out the five rides for next season.

Mil-Lel - Sunday 80km;  Mt Remarkable Reinvented - 80km;  Kuitpo Forest - 80km;  State Championships - 160km;  Mundulla - 80km
Alannah Luck

Mudge Trophy:  One horse/one rider combo showing consistent horse management/improvement over a three year period (decided and awarded by Gavin and Broni Mudge)
Karren Carman and Dyarah Park Gold Digger

Training Shield (Adult):  Awarded to the adult rider covering the most distance in 20km and above Introductory Rides and all Training Rides
Tracy Brandon

Training Shield (Junior):  Awarded to the junior rider covering the most distance in 20km and above Introductory Rides and all Training Rides
Annalise Drever-Borchardt


SAERA Awards


Rider                                   Distance       Rider                            Points


Hwt

Jody Smith                            891 1st       Jody Smith                    58.5 1st

Paula Van Eck                      485 2nd       Paula Van Eck              30.5 2nd

Tarrant Smith                        331 3rd       Tarrant Smith                22.0 3rd


Mwt

Jodie Luck                            726 1st         Karen Alderton             44.5  1st

Jil Bourton                            571 2nd        Jodie Luck                    43.75 2nd

Karen Alderton                     505 3rd        Jil Bourton                     34.0  3rd


Lwt

Cheryl Bullock                      571 1st         Cheryl Bullock               33.5 1st

Jess Aistrope                       496 2nd        Jess Aistrope                28.0 2nd

Fiona Shearman                  337 3rd         Rose Ross                    19.5 3rd


Jnr

Jayna Bright                        486 1st         Jayna Bright                   41.0 1st



Horse                               Distance          Horse                            Points


Hwt

Tarjo Intrigue                      571 1st           Tarjo Intrigue                  37.0 1st

Pyrenees Impala               485 2nd           Pyrenees Impala           30.5 2nd

Rage On                            331 3rd           Rage On                        23.5 3rd


Mwt

Lindall Alabaska                646 1st           Zaki                                 44.5 1st

Zaki                                   505 2nd          Lindall Alabaska              39.75 2nd

West Coast Asher             406 3rd          West Coast Asher            24.25 3rd


Lwt

Aqaba Signette                  411 1st          Aqaba Signette                 21.5 1st

Tom-May Mel-Bar Prince   337 2nd         Dyarah Park Gold Digger 17.5 2nd

Pilgrim Prophecy               331 3rd          Veloce Divine                   17.0 3rd


Jnr

Meldana Madden               400 1st         Meldana Madden              35.0 1st



One Horse/One Rider


Hwt

Tarjo Intrigue/Jody Smith                                           571   1st

Pyrenees Impala/Paula Van Eck                               485   2nd

Shady/Rachael Barnett                                             326   3rd


Mwt

Lindall Alabaska/Jodie Luck                                      646   1st

Zaki/Karen Alderton                                                   505   2nd

West Coast Asher/Alannah Luck                               326   3rd


Lwt

Tom-May Mel-Bar Prince/Fiona Shearman               337   1st

Pilgrim Prophecy/Cheryl Bullock                               331   2nd

Dyarah Park Gold Digger/Karren Carman                320   3rd


Jun

Meldana Madden/Jayna Bright                                 400   1st


Distance Sashes


At the end of each season Distance Sashes can be requested for horses completing 1000km or multiples thereof:


Castlebar Temeraire             1000 km

Kirrani's Semillon Fire           1000 km

Zaki                                       1000 km

Pyrenees Impala                   1000 km

Tarjo Ace of Hearts                2000 km

Brookman Park Wizard         2000 km

Tom-May Mel-Bar Prince      3000 km

Lindall Alabaska                   3000 km

Rage On                               4000 km

Codgers Creek Orion           4000 km


Check out the AERA website (aera.asn.au) for awards for distance attained by horses at various levels.


* * * * *

Here are some of the winners from our 2016 End of Year Presentations.




First in the Mwt section was Jodie Luck and Lindall Alabaska who were 1st Distance Rider and 1st Distance Horse and 2nd Points Rider and 2nd Points Horse and together won One Horse/One Rider.
They also won the following Perpetual Trophies:
The Glen Gillian, The Ian Llewellyn Jones, The Niobe Distance Horse, The SAERA Endurance Rider, The AERA Shield and the The Achievement Award and Lindall Alabaska has now travelled over 3000 kms in Endurance Rides and was awarded her 3000km sash.






Also in the Mwt Section were Karen Alderton and Zaki who were 1st Points Rider and 1st Points Horse and 3rd Distance Rider and 2nd Distance Horse and Zaki was also awarded his 1000 km Distance Sash.




Next we have Jody Smith and Tarjo Intrigue.

They were winners in the Hwt Distance Rider, Distance Horse, Points Rider, Points Horse and One Horse/One Rider.

Tarjo Intrigue was the winner of the Regis Distance Trophy for SA bred horses.  Not only is he SA bred but he was bred by his owner and rider Jody and her husband Tarrant.







In the Lwt Section Cheryl Bullock was 1st Distance Rider and 1st Points Rider



Also in the Lwt Section 1st Distance Horse and 1st Points Horse was awarded to Aqaba Signette



1st place in the Lwt section of One Horse/One Rider went to Tom-May Mel-Bar Prince and Fiona Shearman and Tom also achieved over 3000kms and was awarded his Distance Sash


In the Junior Section Jayna Bright and Meldana Madden won 1st Distance Rider, 1st Points Rider, 1st Distance Horse, 1st Points Horse and together they won One Horse/One Rider




Karren (Wal) Carman and Dyarah Park Gold Digger were awarded the Mudge Perpetual Trophy chosen by Broni and Gavin Mudge.




Volunteer of the Year went to Jess Aistrope who has worked tirelessly behind the scenes all year and has managed to do some rides as well.


Distance Sash




4000 km  Rage On



Distance Sash





4000 km  Codgers Creek Orion



Distance Sash


2000 km Tarjo Ace of Hearts


Distance Sash


2000km  Brookman Park Wizard


Distance Sash


1000 km Pyrenees Impala


Distance Sash


1000 km Castlebar Temeraire


Distance Sash


1000 km Kirrani's Semillon Fire







Adult Training Shield

Tracy Brandon


Junior Training Shield


Annalise Drever-Borchardt

* * * * *

Successful South Australian competitors at the dual-affiliated DERGHOLM RIDE in Victoria on 29 OCTOBER 2016

Karen Alderton         Zaki                        100 km          6h 0m     52 HR    2nd Mwt    BC
Cheryl Bullock          Pilgrim Prophecy    DNE - completed 80km

Rachael Barnett      Currajong Freedom  40km  Completion
Lainie Ray               Diamond R Turbo     40km  Completion

* * * * *

MUNDULLA - 17/18 September 2016


Saturday 17 September


20km Introductory Ride


No.     Rider                                     Horse                                                                       HR      

101     Dianna Bou                           Rocky Point Red Jasper                                           42        Completed

103     Kelly Phillips                          Sheridan Park Saamir                                              38        Completed

130     Renee Deer                          Tabaqui                                                                     37        Completed

236     Taylah Nikolic                       Arkmon                                                                      48        Completed

281     Chloe Hubczack                   Halimas Andronicus                                                   54        Completed

9661   Janet Watts                          Mister Edz Nanga Mai                                                42        Completed


10km Introductory Ride

134     Tara Couzner                         Archie                                                                        48        Completed


5km Introductory Ride

9          Terena Elsden                       Penny                                                                       36        Completed

38        Angus Elsden                        Dora                                                                          52        Completed

42        Holly Frazer                           Cody                                                                         54        Completed

141      Gwen Feeney                        Patches                                                                     45        Completed

146      Zac Hudson                           Mini Me                                                                     50        Completed

177      Bella Johns                            Lucy                                                                          52        Completed


Sunday 18 September


80km Endurance Ride

Hwt

38         Paula Van Eck                        Pyrenees Impala                               6h 3m              40      1st  BC

310       Rob Vlaanderen                     Castlebar Djara                                 8h 14m            50      2nd

34         John Shillabeer                      Shahbria Regality                              8h 35m            50      3rd

107       Denis Sugars                          DVS Suni Bronson                            VOL L2


BC Hwt


Mwt

95         Stella Harbison                      Brechenridge Polo                               4h 20m           49       1st

155       Karen Alderton                       Zaki                                                     4h 8m             54       2nd  BC

70         Jil Bourton                              Veloce Liberty                                     5h 45m           51       3rd=

61         Jamey Foster                         Veloce Finale                                      5h 45m           50       3rd=

311       Annabelle Jacka                    Willowstar Bay-Sil                                5h 45m 30s     54       5th

37         Kimberley Van Eck                Zayed All Klass                                    6h 3m              54       6th

68         Daniel Schmitt                       Leo                                                       6h 28m           53       7th

81         Helen Harvey                         Devious Hot Rod                                 6h 35m           48       8th

56         Jean Sims                              Codgers Creek Orion                          7h 2m              56       9th

131       Simon Thomas                       Morundah Just Sharii                          7h 7m              56      10th

351       Steve Blackhurst                    Musical Gully Largo                             7h 47m            40      11th

768       Christine Stomps                    El Mariachi                                          8h 14m            51       12th

28         Amily Daw                               Kunama Troubador                             VOL L1

8283     Naomi Leavesley                    Tunamara Indiana                               VOHR L1

75         Jess Shillabeer                        Vee Salute                                          VOL L1

69         Nicki Samson-Ward                Roll On Fake Red                                VOHR L1

300       Sue Baillie                               Moroccan Nightstar                             VOL


BC Mwt


Lwt

168       Jess Aistrope                           Castlebar Caliente                               5h 45m            48       1st=

86         Rose Ross                               Brechenridge Attitude                          5h 45m            52       1st=

21         Cheryl Bullock                          Pilgrim Prophecy                                 5h 45m 10s     49        3rd

229       Nathalie Thome                        Musk Valley Dragonfly                        6h 28m            48        4th

105       Brittany Elliott                           Assagai                                                6h 49m            56       5th=

91         Kim Noble                                Springridge Elite                                  6h 49m            52       5th=

8813     Amanda Smith                         Cougar Swan Little Cleo                      6h 52m            49       7th

235       Rebekah French-Davis            Castlebar Dante                                  7h 2m              54       8th

63         Renee Henry                            Cadenza Supernatural                        7h 3m              42       9th

161       Shannon Decker                      Rocky Point Blue Kyanite                     7h 7m             50      10th=

85         Nicole Porter                            Rocky Point Fire Opal                          7h 7m             57      10th=

151       Kasey Thomas                         Rocky Point Black Xanthanite              7h 7m             56       10th=

V63       Pamela Cox                             Al-Marah Thunder Bay                         7h 35              51       13th=

V113     Lisa Worden                            Clarendon Raziah                                 7h 35m           52       13th =

74        Jessica Saxon-Burns                Shemali Saladin                                   7h 47m           52        15th


BC Lwt


Jnr

292    Alison Noble                               Warrawee Naaziq                                 6h 49m            58        1st  BC


BC Jun  


46km Training Ride

           Shaaron Coe                           Cougar Swan Dixie                                                     48        Completed

66          Maddie Rotor                          Karameawoods Amber                                               45        Completed

88          Morgan Bright                         Musical Gully Comedia                                               48        Completed

97          Tracy Brandon                        Jendari Nikolai                                                            49        Completed

112        Tania Drever                           Castlebar Ego                                                             46        Completed

118        Annalise Drever-Borchardt      Rosedale Candlelight                                                 40        Completed

301        Karren Carman                       Fiasco                                                                        46        Completed

9661      Janet Watts                             Mister Edz Allira                                                         48        Completed

44          Vanessa Smith                        Roadster Christel Cheetah                                                     WD L1


23km Introductory Ride

101        Dianna Bou                               Rocky Point Red Jasper                                              50         Completed

103        Kelly Phillips                              Sheridan Park Saamir                                                 50         Completed

130        Renee Deer                              Tabaqui                                                                        39         Completed

134        Tara Couzner                            Art On Show                                                                              VOHR


* * * * *



STARKEYS 2 - 5 September 2016


80km Endurance Ride


Hwt


150     Jody Smith                          Tarjo Intriguew                       6h 26m          51      1st=

311      Tarrant Smith                      Rage On                                6h 26m          44      1st=

38       Paula Van Eck                    Pyrenees Impala                    6h 57m          37      3rd

107     Denis Sugars                      DVS Suni Bronson                 7h 40m          52      4th


Mwt

97      Tracy Brandon                     Manduro                                6h 55m           45      1st

37      Kimberley Van Eck              Zayed All Klass                      6h 57m           54      2nd

429    Kerry Alderton                     Madrigal Park Larbonetta      7h 15m           42       3rd


Lwt

21      Cheryl Bullock                     Veloce Divine                         6h 26m            54      1st

168    Jess Aistrope                      Castlebar Caliente                  6h 48m           48      2nd =

86      Rose Ross                          Brechenridge Attitude             6h 48m                     2nd =

8813   Amanda Smith                   Cougar Swan Dixie                 7h 1m             56    

85      Rebecca Williamson           Parero Park Candy Apple       7h 15m           56



40km Training Ride


61       Lynette Chapman               Shortys Little Lena                                         55        Completed

68       Rhiannon Bee                     Segreto                                                          48        Completed

74       Karren Carman                   Fiasco                                                            48        Completed  

81       Nicki Samson-Ward            Rollon Fake Red                                            44        Completed

105     Suzanne Hopgood              Yallawa Heavenly Star                                  48         Completed  

113     Rachael Barnett                   Kurrajong Freedom                                      52         Completed

155     Karen Alderton                    Zaki                                                               46         Completed

320     Deanne Barth                      Sharif Al Saba                                              48          Completed 

8283   Naomi Leavesley                 Tunamara Indiana                                        52         Completed

9661   Janet Watts                          Mister Edz Allira                                           45         Completed

v44      Vanessa Smith                    Roadster Christel Cheetah                           WD

79        Andrew White                     Cavanagh Taurus                                          VOL


20km Introductory Ride


9          Coral Green                       Pilgrim Express                                              52        Completed

38        Kane Rockley                    Wychwood Strike Me Lucky                           48        Completed

42        Tina Grech                         Xena The Warrior Princess                            40        Completed

80        Melanie Scott                    Talunga Park Anastasia                                  46        Completed

90        Tania Drever                      Castlebar Ego                                                 37        Completed

103     Kelly Phillips                        Sheridan Park Saamir                                    44        Completed

111      Annalise Drever-Borchardt  Rosedale Candlelight                                    42        Completed

129      Peter Barth                         Sienna Warr Dance                                       48        Completed

130      Jo Cannon                          Glasgow                                                        44        Completed

134      Julie Barlow                        Springtime Chelsea Girl                                40        Completed

141      Amy Staunton                     Kentonvale Starouff                                       52        Completed

197      Kiara Keen                          Prince Tyson                                                 48        Completed

236     Jayne McManus                  Jondel Rivoli Jackpot                                     44        Completed

243      Christine Thomas               Future Issy                                                     42        Completed

252      Denise Thompson              Nobby                                                            44        Completed

310      Rob Vlaanderen                 Talunga Park Shakur                                     44        Completed

2         Tori Watkin                          Verondina Brookajay                                      52        VOL

177      Cassandra Organ              Veneto                                                            44        VOL


10km Introductory Ride


50       Robyn Warren                     Gus                                                                 51        Completed

217     Marley Wright                      Kings Smooth Chex                                        40        WD


* * * * *



MARRABEL - 6 August 2016


80km Endurance Ride


Hwt

150     Jody Smith                            Rage On                            5h 28m                50    1st and BC

45       Bronya Kennedy                   Destiney's Heritage            7h 4m                  52    2nd


Best Conditioned


Mwt

56       Jean Sims                             Codgers Creek Orion          5h 28m                55    1st and BC

85       Jamey Foster                        Arozanna TT                       6h 0m                  51    2nd =

8283   Naomi Leavesley                  Tunamara Indiana               6h 0m                  53    2nd =

78       Tania Drever                         Ningadoo Kafisa                  6h 51m                45    4th

105     Chris George                         Wychwood Tango               7h 4m                  44    5th

68       Nicki Samson-Ward               Roll On Fake Red                                           VO HR L2

180     Melanie Scott                         Aloha Fabius

81       Bob Masters                           Sharwood Sinai                                               WD


Best Conditioned


Lwt

21      Cheryl Bullock                         Veloce Divine                     5h 28m                 50     1st and BC

8811  Taylor Schroder                       Cherox Alberta                   7h 17m                 44     2nd =

8813   Amanda Smith                        Cougar Swan Dixie            7h 17m                 50     2nd =


Best Conditioned


40km Training Ride

97       Tracy Brandon                        Manduro                                                          48   Completed

301     Karren Carman                       Fiasco                                                              44  Completed

74       Tori Watkin                             Verondina Brookajay                                        VOL L1


20km Introductory Ride

23      Christabel Gurr                         Amberglade bint Shamirah                               40  Completed

42      Bailey-Jade Wright                   Ambashir Tabbal                                               49  Completed

79      Andrew White                           Torey                                                                 50  Completed

101    Lynette Chapman                     Shortys Little Lena                                            46  Completed

111    Jayne McManus                       Jondel Rivoli Jackpot                                         41  Completed

134    Kelly Phillips                             Sheridan Park Saamir                                        46  Completed

146    Amy Watton                              Calico                                                                 48  Completed

155    Karen Alderton                          Zaki                                                                    32  Completed

310    Rob Vlaanderen                        Castlebar Djara                                                  44  Completed

90      Carolyn Fraser                          London                                                                VO Metabolics


10km Introducory Ride

2       Samantha Cox                           Karamea Jedi                                                      34  Completed

103   Samantha Palu                          Rose                                                                    40  Completed

129   Anita Trenwith                            Millie                                                                    46  Completed

130   Marley Wright                            Kings Smooth Chex                                             42  Completed

141   Robyn Warren                           Gus                                                                      40  Completed

177   Hayley Nelson                           Just Kissn'                                                            40  Completed

217   Lesley Cartwright                       Miss Maddy                                                         40  Completed


* * * * *


ROCKY CREEK - 24 July 2016


80km Endurance Ride


Hwt

150      Jody Smith                        Tarjo Intrigue                            6h 2m              53       1st =

311      Tarrant Smith                     Rage On                                  6h 2m              52       1st =   and BC

131      Rachael Barnett                 Shady                                      6h 40m            42       3rd

8280    Mary Chirgwin                   Tunamara Jester                      7h 14m            56       4th

268      Lainie Ray                         Diamond R Turbo                                             WD  L2

99        Ken Smith                          Hector                                                               VO Lame


Best Conditioned


Mwt

70        Jil Bourton                          Veloce Liberty                          5h 51m             48       1st and BC

8283    Naomi Leavesley                Tunamara Indiana                   7h 14m             52       2nd

97        Tracy Brandon                    Manduro                                  7h 17m             46       3rd

78        Tania Drever                       Ningadoo Kafisa                      7h 43m             56       4th

68        Chris George                       Wychwood Tango                   8h 18m             46       5th

2081    Danielle Oniszk                   Elysian Diamond Spirit            8h 45m             52       6th


Best Conditioned


Lwt

174      Catherine McTaggart          Destiney's Heritage                  8h 18m              54       1st and BC

270      Cherie Causby                    Oak-Glen Firefly                                                 VO Lame L3

8811    Taylor Schroder                   Cherox Alberta                                                   WD L2

21        Cheryl Bullock                      Pilgrim Prophecy                                                WD L1


Best Conditioned


50km Training Ride

37       Kimberley Van Eck               Zayed All Klass                                                  44  Completed

38       Paula Van Eck                      Glenelen Park Nokomis                                     52  Completed

39       Tony Van Eck                       Pyrenees Impala                                                38  Completed

81       Nicki Samson-Ward              Roll On Fake Red                                              52  Completed

85       Lisa Brown                            Castlebar Photon                                               48  Completed

180     Melanie Scott                        Aloha Fabius                                                      40  Completed

235     Rebekah French-Davis         Castlebar Dante                                                 43  Completed

61       Jean Sims                             Codgers Creek Orion                                         WD L1

74       Cassandra Organ                 Veneto                                                                VO HR

267     Linda Magro                          Cougar Swan Dixie                                            WD L1

8813   Amanda Smith                      Cougar Swan Little Cleo                                     VO HR


20km Introductory Ride

42       Shaaron Coe                        Ambashir Tabbal                                                  44  Completed

130     Caroline McKee                    Soho De Niro                                                       40  Completed

146     Lynette Chapman                 Shortys Little Lena                                               49  Completed

177     Jayne McManus                   Jondel Rivoli Jackpot                                           42  Completed

217     Kelly Phillips                         Sheridan Park Saamir                                          52  Completed

224     Heath Mumme                      Aloha Seal                                                           48  Completed


10km Introductory Ride

34      John Shillabeer                     Bluegrass Lovesong                                              48  Completed

134    Jess Shillabeer                      Vee Salute                                                             40  Completed

90      Lesley Cartwright                  Miss Maddy                                                            WD L1


* * * * *


 




SA STATE CHAMPIONSHIPS WIRRINA COVE - 1-3 July 2016

Rider

No.        Rider                               Horse                                      Time               HR     Position


Saturday, 2 July 2016


160km State Championsips


Hwt

18      Ken Bradley                        Windradyne Magnum                                      VO Metabolics L2


Mwt

155    Karen Alderton                   Zaki                                        13h 53m 20s      55      1st and BC

233    Tayla Hadzi                        AM Reigning Bianca               15h 28m 38s     49      2nd

245    Melissa Bright                   Kirrani's Semillon Fire              16h 33m 10s     48      3rd

70      Jil Bourton                         Veloce Divine                           17h 1m 22s       50      4th

255    Alannah Luck                    West Coast Asher                    18h 31m 10s     48      5th

232    Jodie Luck                         Lindall Alabaska                      18h 31m 10s     44      6th

149    Bob Masters                      Sharwood Sinai                                                 VO Lame L5

95      Ben Hudson                      Aloha Mama Mia                                                VO Metabolics L1

180    Kirsty Cordon                    Innovation                                                          VO Lame L1


Best Conditioned Mwt


Jnr

298    Jayna Bright                      Meldana Madden                    16h 33m 10s      40      1st and BC 


Best Conditioned Jnr          


91km Endurance Ride


Hwt

75      Jody Smith                        Tarjo Intrigue                             7h 58m 0s        53       1st  =

74      Tarrant Smith                     Rage On                                   7h 58m 0s        54       1st =  and BC

81      Steve Ellis                         Playing With Fire                       10h 2m 25s      48       3rd =

68      Lainie Ray                         Diamond R Turbo                      10h 2m 25s      52       3rd =

96      Bronya Kennedy               Lady Robin of Seven Oaks        10h 59m 10s    54       5th

91      Mary Chirgwin                   Tunamara Jester                                                VO Lame L2 Rep


Best Conditioned Hwt


Mwt

86      Annabelle Jacka               Brechenridge Polo                      6h 47m 50s      50      1st  and BC

87      Amily Daw                        Kunama Troubador                     7h 53m 15s      44      2nd

94      Coral Green                     Wychwood Rahim Kahn             10h 59m 05s     49      3rd

98      Chris George                   Wychwood Tango                       10h 59m 15s     50      4th

61      Jane McLaughlin             Syrahbia                                                               WD L1


Best Conditioned Mwt


Lwt

63    Sarah McLaughlin            Tonki Dee Boo Shania                  6h 47m 55s        47      1st  and BC

77    Jess Aistrope                    Castlebar Caliente                       7h 53m 15s        44      2nd =

85    Rose Ross                        Aqaba Signette                            7h 53m 15s        44      2nd =

71    Nicole Porter                     Lumeah Running Rats                 9h 19m 50s        40      4th =

66    Kasey Thomas                  Rocky Point Black Sardonyx        9h 19m 50s        51     4th =

44    Taylor Schroder                 Cherox Alberta                            10h 2m 30s         50     6th =

65    Fiona Shearman               Tom-May Mel-Bar Prince             10h 2m 30s         44     6th =

92    Catherine McTaggart         Destiney's Heritage                     10h 59m 0s         50     8th


Best Conditioned Lwt


41km Training Ride


2      Naomi Leavesley               Tunamara Indiana                                                  48       Completed

9      Nicki Samson-Ward           Roll On Fake Red                                                   52      Completed

38    Taylah Nikolic                     Assagai                                                                   42      Completed

42    Brittany Elliott                     Alert MI                                                                   48      Completed

50    Chloe Hubczack                Heste Arabique Bobby Dazzler                               47      Completed

80    Tracy Brandon                   Manduro                                                                  44      Completed

90    Tori Watkin                         Verondina Brookajay                                               42      Completed

101  Rhiannan Bee                    Segreto                                                                    49      Completed

103  Nadine Carroll                    Silvah                                                                      50       Completed

111  Georgina Fisher                  Mikinda Flame                                                        55       Completed

119  Karren Carman                   Ningadoo Kafisa                                                     41       Completed

129  Jasmine Venezia                Kalimnah Farm Mr Walker                                      43       Completed

130  Kerry Alderton                    Madrigal Park Larbonetta                                        41      Completed

134  Dani Oniszk                        Elysian Diamond Spirit                                            41      Completed

141  Irene Fenn                          Ah'Kem Mazha'n                                                     46      Completed

146  Rachael Barnett                 Kurrajong Freedom                                                  47      Completed

177  Cassie Organ                     Veneto                                                                     53      Completed

194  Jess Shillabeer                   Vee Salute                                                              49       Completed

197  John Shillabeer                  Shahbria Regality                                                    41      Completed


* * * * *

                      


      

             

PINK UP KUITPO - 4 AND 5 June 2016


Rider

No.        Rider                               Horse                                   Time         HR     Position


Sunday, 5 June 2016


86km Endurance Ride


Hwt

8280  Mary Chirgwin                 Tunamara Jester                      7h 41m        50    1st and BC

113     Rachael Barnett              Shady                                      8h 33m        52    2nd

188    Steve Ellis                       Playing With Fire                      8h 41m        44    3rd

225    Ray Heinrich                   Kirrani's Semillon Fire                                  VOL  L3

268    Lainie Ray                       Diamond R Turbo                                        WD L2


Best Conditioned    Hwt


Mwt

232   Jodie Luck                        Lindall Alabaska                       7h 12m        1st =

255   Alannah Luck                   West Coast Asher                     7h 12m        1st =  and BC

70     Jil Bourton                        Veloce Divine                            7h 37m        3rd =

85     Jamey Foster                   Veloce Finale                             7h 37m       3rd =

149   Bob Masters                     Sharwood Sinai                                            VOL L3

8283 Naomi Leavesley             Nicari Shareefa                                             VOL L3

69     Samayne Uren                 Ah'Kem Hussaar                                          WD L2

296   Wendy Grundy                 Veloce Soldier Blue                                      WD  L1


Best Conditioned  Mwt


Lwt

21     Cheryl Bullock                  Pilgrim Prophecy                       8h 38m        1st and BC

288   Fiona Shearman              Tom-May Mel-Bar Prince           8h 39m        2nd

235   Rebekah French-Davis    Castlebar Dante                        9h 10m        3rd 


Best Conditioned  Lwt


Jun

298   Jayna Bright                    Coolinda Park Kalico                   7h 42m       1st



51km Training Ride

28      Amily Daw                       Minton East Chaucer                                    46    Completed

34      John Shillabeer               Shahbria Regality                                          41    Completed

45      Bronya Kennedy             Lady Robin of Seven Oaks                            52    Completed

55      Rose Ross                      Brechenridge Attitude                                    40    Completed

73      Coral Green                    Wychwood Rahim Kahn                                40    Completed

s86    Chris George                   Wychwood Tango                                         45     Completed

95      Stella Harbison               Brechenridge Polo                                         40    Completed

114    Kirsty Cordon                  Innovation                                                     42    Completed

143    Jacqui Ledgerwood        Warrawong Casper                                       46    Completed

150    Jody Smith                      Rage On                                                       44     Completed

155    Karen Alderton               Zaki                                                                48    Completed

168    Jessica Aistrope             Castlebar Caliente                                         36    Completed

174    Catherine McTaggart      Destiney's Heritage                                       46    Completed

270    Cherie Causby               Aqaba Signette                                              38    Completed

8810  Katherine Grantham       Brechenridge Balik                                        46     Completed

8811  Taylor Schroder              Cherox Alberta                                               46    Completed

8813   Amanda Smith              Cougar Swan Little Cleo                                 43    Completed

74       Nicki Ward                     Strike Up The Band NZ                                  VOL L2

106     Ken Smith                      Hector                                                            VO Failure to Lead L2


20km Introductory Ride

2        Amy Watton                    Calico                                                            42    Completed

38      Julia Waddington-Powell    Buddy                                                        48    Completed

s38    Paula Van Eck                 Glenelen Park Nokomis                                40    Completed

39      Tony Van Eck                   Pyrenees Impala                                          36    Completed

42      Nadine Carroll                 Silvah                                                            48    Completed

50      Jayne McManus              Jondel Rivoili Jackpot                                   39    Completed

80      Julie Barlow                    Springtime Chelsea Girl                                 35    Completed

90      Wendy Wright                 Rosie                                                              44    Completed

101    Georgine Fisher             Mikinda Flame                                                44    Completed

103    Christine Thomas           Future Issy                                                      52    Completed

111    Rhiannan Bee                 Segreto                                                           43    Completed

129    Jasmine Carroll              Gem                                                                38    Completed

130    Kylie Clay                        Mulawa Solute                                               46    Completed

134    Lynette Chapman           Shortys Little Lena                                          47    Completed

177    Raine White                    Joss                                                                47    Completed

194    Kylie Kleemann              Duke                                                                37    Completed

217    Tori Watkin                     Verondina Brookajay                                       53    Completed

224    Hayley Barney               Rocky Road                                                     44    Completed

236    Hannah White                Docs Lil Rascal                                                41    Completed

243    Lisa James                     Armani                                                             53    Completed

252    Fiona Harwood              Emblem Heroes Welcome                               39    Completed 

2082  Susan Biffin                    Sirocco                                                            44    Completed

7971  Anita Bransden              Antaarez                                                          40    Completed

9661  Janet Watts                    Mister Edz Allira                                              44    Completed

102    Amy Staunton                Delilah                                                              WD L1

146    John Newton                  Asriyah                                                             VOL L1

197    Cassie Organ                 Veneto                                                              WD L1

119    Victoriua Waddell           Castellano Carleah


10km Introductory Ride

6        Amy Prosser                 Carolinga Fire and Ice                                      35     Completed

71      Dakota Griffiths             El Kydal Aladdin                                               42     Completed

75      Teresa Munyard            Zoe                                                                   34     Completed

77      Shannon Munyard        Neo                                                                   42     Completed

109    Carmen Childs              Charlie Brown                                                   50     Completed

141    Madelyn Stefanovic      Meadow View Brent                                          37     Completed

261    Kelsey Bright                Meldana Kesi                                                     36    Completed


* * * * *  

 

STARKEYS  -  14 and 15 May 2016


Rider

No.        Rider                               Horse                                   Time         HR     Position


Sunday, 15 May 2016


80km Endurance Ride


Hwt


225     Ray Heinrich                Kirrani's Semillon Fire              5h 10m       54     1st BC

150     Jody Smith                  Tarjo Intrigue                             6h 46m       58     2nd

188     Steve Ellis                   Playing With Fire                      8h 31m       54     3rd

268     Lainie Ray                   Diamond R Turbo                     8h 35m       52     4th

311     Tarrant Smith               Castlebar Temeraire                                  VOL L2


BC Heavyweight


Mwt


149     Bob Masters               Sharwood Sinai                        5h 10m       44       1st

44       Julie White                 Tarkhim Shar Bastille                5h 17m       52       2nd BC

70       Jil Bourton                  Veloce Liberty                           6h 55m       48       3rd

8280   Mary Chirgwin            Tunamara Jester                      7h 7m          58       4th

245     Melissa Bright             Coolinda Park Kalico               7h 34m        44       5th

180     Melanie Scott             Devious Suni Desert Warrior                     VOL L3


BC Middleweight


Lwt


270     Cherie Causby           Oak-Glen Firefly                        5h 10m      53        1st BC

21       Cheryl Bullock            Veloce Divine                            6h 55m      54         2nd

288     Fiona Shearman        Tom-May Mel-Bar Prince           8h 31m                   3rd

301     Karren Carman          Dyarah Park Gold Digger          8h 33m      49         4th

8813   Amanda Smith           Nicari Shareefa                                            VOL L1


BC Lightweight


Jun

298     Jayna Bright               Meldana Madden                       7h 33m     38         1st BC


BC Junior



40km Training Ride


23      Christabel Gurr               Amberglade bint Shamirah                          41        Completed

69      Chris George                  Wychwood Tango                                        52        Completed

73      Lisa Harding                   Tunamara Sa'aran                                       51        Completed

74      Nicki Ward                      Strike Up The Band NZ                               54        Completed

86      Rose Ross                     Glen Gillian Penny                                       36         Completed

106    Coral Green                   Wychwood Rahim Kahn                              36         Completed

114     Bronya Kennedy           Lady Robin of Seven Oaks                          44         Completed

143    Jacqui Ledgerwood       Warrawong Casper                                      42        Completed

235    Rebekah French-Davis Castlebar Dante                                           44         Completed

8811 Taylor Schroder              Cherox Alberta                                             VO Metabolics



20km Introductory Ride


2       John Newton                  Asriyah                                                         54           Completed

34     John Shillabeer              Shahbria Regality                                         40           Completed

42     Amy Prosser                 Carolinga Fire and Ice                                   42           Completed

50     Julie Barlow                  Springtime Chelsea Girl                                 42          Completed

80     Jayne McManus           Jondel Rivoli Jackpot                                     46           Completed

90     Kiara Keen                    Verondina Jack                                              45          Completed

113   Rachael Barnett            Kurrajong Freedom                                        47          Completed

129   Lynette Chapman         Shortys Little Lena                                         50           Completed

130   Lorry Marchioro            Frankly Scarlet                                               52           Completed

134   Irene Fenn                    Ah'Kem Mazha'n                                            44           Completed

146   Ron Malone                  Maringo                                                          36           Completed

217   Hannah White               Docs Lil Rascal                                              46           Completed

103   Rhiannan Bee               Segreto                                                           WD

111   Caroline McKee            Lleyton H                                                         VOHR

236   Amy Watton                  Calico                                                              WD

252   Victoria Watkin              Verondina Brookajay                                      VOL


10km Introductory Ride


101   Kylie Kleeman               Duke                                                               36            Completed

119   Lisa James                    Armani                                                            46            Completed

177   Jesse Atkinson             Karamea Jedi                                                  42            Completed

197   Amy Staunton               Delilah                                                             33            Completed

224   Robyn Warren              Gus                                                                  55            Completed


* * * * *

REMARKABLE RIDE REINVENTED  (RRR)  -  23 and 24 April 2016


Rider

No.        Rider                               Horse                                   HR       Time     Position


Sunday, 24 April 2016


80km Endurance Ride

Hwt

225        Ray Heinrich                    Kirrani's Semillom Fire        52          5h 50m    1st    BC

150        Jody Smith                       Tarjo Intrigue                       58          7h 4m      2nd

113        Rachael Barnett               Shady                                  52          8h 56m    3rd

38          Paula Van Eck                 Pyrenes Impala                                  VOL L2


Mwt

149        Bob Masters                    Sharwood  Sinai                   46          5h 50m     1st    BC

232        Jodie Luck                       Lindall Alabaska                   49          7h 9m        2nd

255        Alannah Luck                  West Coast Asher                 40          7h 9m        3rd

37          Kimberly Van Eck            Zayed Juman                        48          8h 15m      4th

86          Sam Uren                        Ah'Kem Hussaar                   48          8h 51m      5th

2081      Dani Oniszk                     Elysian Diamond Spirit          44          8h 56m      6th

44          Julie White                       Maringo                                                VOL L1

8283      Naomi Leavesly               Tunamara Indiana                                WD PR


Lwt

8813      Amanda Smith                Nicari  Shareefa                      46          7h 36m       1st   BC

301        Wal Carman                    Dyarah Park Gold Digger       42           8h 47m       2nd

270        Cherie Causby                Brent Park Maha Arjuna                        VOL L1


40km Training Ride

22        Bob Gurr                          Bindii bint Grevillea                 42          Completed

23        Christabel Gurr                Amberglde bint Shamirah        39         Completed

28        Amily Daw                       Brechenridge Bethany             40         Completed

69        Lisa Harding                    Tunamara Jester                     49          Completed

70        Jil Bourton                        Arozanna TT                           48          Completed

74        Ken Smith                        Splitters Creek Tru Blu            45          Completed

95        Stella Harbison                Willowstar Bay-Sil                    41          Completed

97        Tracy Brandon                 Veloce Finale                           38          Completed  

102      Bronya Kennedy              Lady Robin of Seven Oaks      50          Completed

109      Jamey Foster                   Farinas Edge                           52          Completed    

8280    Mary Chirgwin                  Tunamara Sa'aran                   49          Completed


20km Introductory Ride

34       John Shillabeer                     Shahbria Regality                 47         Completed

42       Shelby McKee                       Lleyton H                              50         Completed  

50       Annalise Drever-Borchardt    Wynara Vindaloo                  42         Completed

80       Sandy Harbison                     Apollo 11                              39         Completed

90       Charlize Bou                         Rocky Point Red Jasper        32         Completed

103     Julie Barlow                          Springtime Chelsea Girl         40        Completed

111     Chelse Maywald                   Vegas                                     36        Completed

119     Georgina Fisher                    Mikinda Flame                        38        Completed

146     Nicki Ward                            Strike Up the Band                  48        Completed

168     Jess Aistrope                        Castlebar Savannah               40        Completed

177     Jayne McManus                   Jondel Rivoli Jackpot              48        Completed

194     Monica Seiler                        I Am Shazzam                        40        Completed

197     Sandra Witter                        Aussie Austin                         40        Completed   

217    Caroline McKee                     Soho De Niro                          33        Completed

224    Annika Danielson                   Kimber                                    33        Completed

236    Tania Drever                           Ningadoo Kafisa                    37        Completed

252     Lyn Chapman                        Shorty's Little Lena                49        Completed

8810   Katherine Grantham              Brechenridge Balik                39        Completed


20km Introductory Drive

129     Kelly Phillips                          Chester                                  42        Completed


10km Introductory Drive

2        Treena Woods                        Soho Icarus                           50        Completed

38       Emily Davenport                    Chip                                       42        Completed

71       Lisa James                            Armani                                    46        Completed

75       Lorry Marchioro                     Scarlet                                    37        Completed

77       Amy Staunton                        Delilah                                    33        Completed

101     Deirdre Wood                        Sunny Side Up                        38        Completed

106     Lesley Cartwright                   Miss Maddy                            39        Completed

114     Kylie Kleeman                       Duke                                        42        Completed

130     Trudy Menzies                       The Jazz Man                         42        Completed

134     Tori Watkin                            Verondina Brookajay               40        Completed

243     Karen Wilson                         Don                                          44        Completed


* * * * *

MT CRAWFORD– 9 and 10 April 2016


Rider

No.     Rider                                   Horse                                    HR      Time    Position


Sunday, 10 April 2016


80km Endurance Ride

Hwt

225    Ray Heinrich                       Kirrani's Semillon Fire             51     6h 50m     1st BC

38      Paula Van Eck                    Pyrenees Impala                     40     8h 12m     2nd

79      Andrew White                     Sweet Honesty Maazar           54     8h 15m     3rd

86      Ken Smith                           Splitters Creek Tru Blu            56     8h 44m     4th

188    Steve Ellis                           Playing With Fire                              WD


Mwt

44     Julie White                           Maringo                                   54      6h 41m     1st BC

180   Melanie Scott                       Devious Suni Desert Warrior  48      7h 48m      2nd

70    Jil Bourton                             Veloce Liberty                         46      8h 8m       3rd =

109  Jamey Foster                        Veloce Divine                          60      8h 8m       3rd =

37     Kimberly Van Eck                 Zayed All Klass                       56      8h 12m     5th

245   Melissa Bright Meldana        Meldana Kadeem                              WD

155   Karen Alderton                     Zaki                                                    VOL L2


Lwt

320   Deanne Barth                       Kirrani's Verifire                       53       6h 19m      1st BC

168  Jess Aistrope                         Minton East Chaucer               54      8h 44m       2nd

235   Rebekah French-Davis         Castlebar Dante                                 WD


Jun

298  Jayna Bright                           Meldana Madden                     48      8h 14m     1st BC


Click here for Best Conditioned Results:

Hwt

Mwt

Lwt

Jun



40km Training Ride


221  Cheryl Bullock                        Pilgrim Silver Fire                       48    Completion

73    Amily Daw                              Brechenridge Bethany                40    Completion

95    Stella Harbison                       Willowstar Bay-Sil                       38    Completion

97    Tracy Brandon                       Castlebar Morasca                      42    Completion

194  Heath Mumme                        Brent Park Maha Arjuna             48    Completion

268   Lainie Ray                             Diamond-R Turbo                        52    Completion

270   Cherie Causby                      Oak-Glen Firefly                          40    Completion

296   Wendy Grundy                      Kalody Park Shayesha                42    Completion

301   Karren Carman                      Dyarah Park Gold Digger            43    Completion

2081 Danielle Oniszk                     Elysian Diamond Spirit                 43   Completion

8283 Naomi Leavesley                  Tunamara Indiana                        48    Completion

8813 Amanda Smith                      Nicari Shareefa                             52    Completion

64     Peter Barth                            Ah'Kem Raahim                                   WD

69     Amy Patton                            Cougar Swan Dixie                              WD

217   Nicki Ward                             Yallawa Heavenly Star                         VOL

2084 Belinda Filkin                         Mikya                                                    VOL


20km Introductory Ride


2       Lynette Chapman                 Shorty's Little Lena                         48    Completion

130   Chris George                        Wychwood Tango                           44    Completion

141    Angie Grant                          Missy                                              46    Completion

177    Chelse Maywald                   Vegas                                             44    Completion

249    Jessica Lahey                      Tarra Bastian                                  39    Completion

8811 Taylor Schroder                    Cherox Alberta                                42    Completion

83      Laura Salisbury                    Grand Ali                                                 VOHR

103    Bronya Kennedy                   Lady Robin of Seven Oaks                     VOHR

8810 Katherine Grantham              Brechendridge Balik                                VOL


20km Introductory Harness Drive

129    Kelly Phillips                        Chester                                            40      Completion


10km Introductory Ride

34     John Shillabeer                    Shahbria Regality                             40     Completion

42      Lesley Cartwright                 Miss Maddy                                      40    Completion

80      Deirdre Wood                      Sunny Side Up                                  41    Completion

90      Deb Allan                             Indie                                                  40    Completion

111    Lisa James                          Armani                                               48    Completion

119    Wendy Wright                      Rosie                                                 42    Completion

134     Helen Kerr                          Cooper                                               42    Completion

146    Jess Shillabeer                    Vee Salute                                         41    Completion

224    Amy Prosser                        Meadowview Brent                            46     Completion

252    Fiona Harwood                    Digger                                                44     Completion

236    Treena Woods                     The Jazz Man                                             VOL


* * * * *

MIL-LEL EASTER PARADE – 26 and 27 March 2016


Rider

No.      Rider                                       Horse                                       HR        Time        Position


Saturday, 26 March 2016


80km Endurance Ride


Hwt

150       JodySmith                              Tarjo Ace of Hearts                   51           6h 33m     1st BC

113        Rachael Barnett                    Shady                                        53           7h 22m     2nd

114        Daniel Stoneman                  Castlebar Goblin                       48            8h 6m       3rd

268        Lainie Ray                            Razorbackl Prince Charming                    WD L1

311        Tarrant Smith                        Castlebar Temeraire                                 VOL L2


Mwt

155       Karen Alderton                      Zaki                                            50             4h 36m     1st BC

44         Julie White                             Tarkhim Shar Bastille                59             4h 36m     2nd

232      Jodie Luck                              West Coast Asherq                   52             5h 6m        3rd

28         Amily Daw                             Brechenridge Bethany              46              5h 58m     4th =

95         Stella Harbison                     Willowstar Bay-Sil                      39             5h 58m     4th =

180       Melanie Scott                        Devious Suni Desert Warrior     50             6h 34m     6th

V49      Jessica Remfry                      Music Maker                              57             6h 36m     7th =

89         Sheryl Herbert                      Krishlah Maleeka                       56              6h 36m     7th =

273       Georgie Hart                         Musical Gully Bosanova            56              6h 41m     9th =

8283     Naomi Leavesley                  Tunamara Indiana                      53             6h 41m      9th =

300       Emma Kirby                          Springfield Park Stellah              41             7h 7m       11th

298       Rebecca Jeffrey                    Kalimnah Farm Flynn                 59             7h 44m     12th

99         Nicole Porter                         Challs Charm                             57              7h 49m     13th

68         Helen Harvey                        Devious hot Rod                        48              8h 3m        14th

293       Daniel Noble                         Springridge Rosevelt                  38              8h 30m     15th

2081     Danielle Oniszk                     Elysian Diamond Spirit                                 WD L2


Lwt

161       Shannon Decker                  Lynx El Rimahz                            59            6h 5m         1st =

112       Rebecca Stevens                 Flying Circus Showtime               49            6h 5m         1st =

V11      Rohan Stanes                       Flying Circus Ring Master           45             6h 5m         1st = BC

110      Shannon Cossor                   Castlebar Tamana                       51            6h 16m       4th

86        Rose Ross                            Aloha Fabius                                47            6h 34m       5th

106      Rebecca Williamson              Cougar Swan Chiron                   51            6h 41m       6th =

116     Jessica Saxon-Burns             Rafeeq                                          52            6h 41m       6th =

278     Gina Thompson                     Kato                                              52            6h 41m       6th =

87       Renee Henry                         Cadenza Supernatural                  47            7h 6m         9th

183     Nicola Robinson                    Tubbarubba Josephine                 49            7h 7m        10th

168     Jess Aistrope                        Aqaba Signette                              54            7h 22m      11th

230     Rebecca Stoneman              Pioneer Park Taileb                       43            8h 6m        12th

288     Fiona Shearman                   Tom-May Mel-Bar Prince               44            8h 8m        13th

91       Kim Noble                             Mizzi Couger                                  45            8h 30m      14th

118     Tracy-Lee Feltrin                   Kelkette Park Silver Icon                               VOL L1

250     Kerry Alderton                      Kalimnah Farm Mr Walker                              VOL L2

270     Cherie Causby                     Brent Park Maha Arjuna                                 VO Back L2



Jnr

63       Jayna Bright                         Meldana Madden                            47            6h 21m          1st BC

292     Alison Noble                         Roswick Dilhurst                             44            8h 30m           2nd


40km Training Ride

77      Brittany Elliot                         Zintahn Odysseus                           44             Completion

79     Andrew White                         Sweet Honesty Maazar                  48             Completion

85     Amy Prosser                          Carolinga Fire and Ice                     48             Completion

88    Joanne Masterson                  Forest Dale Look No Further           46             Completion

96     Kasey Thomas                       Rocky Point Black Sardonyx           44             Completion

98     Ella Leehane                          Pure Heart Elmo's World                 52             Completion

102   Sophie Hart                            Sampson                                         39             Completion

106   Shannon McNamara              Cadenza The Shadow                     54             Completion

107   Denis Sugars                         DVS Suni Bronson                           48             Completion

113   Lisa Worden                          Clarendon Raziah                            48             Completion

900  Bronwyn Cuthbertson             Carluke Park Ranji's Crytstal           44             Completion

61    Belinda Scott-Walker              Shuja Dark Jewel                                               WD L1

86    Simon Thomas                       Rocky Point Ivory Ammonte                               VO HR


20km Introductory Ride

90     Kylie Stirling                           Artek                                                55               Completion

103   Amanda Munn                       Sanlirra Drum On                             44               Completion

130   Sophia Van Opstal                Shazam                                            39               Completion

134  Judy Kerslake                         Elly                                                   49               Completion

177   Kym Virgo                              Devlin Park Eckerly Denver             40               Completion

217   Elly Bachmann                      Beiron Devito                                    46               Completion

224   Lara Van Opstal                    Tess                                                  38               Completion

252   Ella Carlyle                            Mustangs Magnet                             41               Completion

290   Steph Cooper                        Allen Park Arizona                            47               Completion

9661 Janet Watts                           Nagaina                                             39              Completion

34     John Shillabeer                     Shahbria Regality                                                 WD


Sunday, 27 March 2016


80km Endurance Ride


Hwt

66      Digger Leehane                 Tarara Malone                                      54             5h 47m           1st BC

150   Jody Smith                          Tarjo Ace of Hearts                              48             7h 20m            2nd

290    Steph Cooper                     Blue Thunder                                       60              8h 19m           3rd

38      Paula Van Eck                   Pyrenees Impala                                                    VOL L2

177    Vincent Comer                   Aloha Zabit                                                             VOL L2


Mwt

149     Bob Masters                     Sharwood Sinai                                     44              4h 49m          1st BC

245     Melissa Bright                   Meldana Kadeem                                  32              6h 11m          2nd

8283   Naomi Leavesley             Wybalena Lodge Aluna                          52              6h 55m          3rd

232     Jodie Luck                        West Coast Asher                                  30              7h 20m          4th

97       Tracy Brandon                  Castlebar Morasca                                48              7h 22m          5th

37       Kimberly Van Eck             Zayed All Klass                                      52              7h 36m          6th

74       Sam Uren                         Ah'Kem Hussaar                                    56              8h 18m          7th

73       Sheryl Symes                   Kaptain Kangaroo                                  52              8h 26m           8th

99       Nicole Porter                     Canala D'artagnan                                                   WD L1

296     Wendy Grundy                  Veloce Soldier Blue                                                  VOL L1


Lwt

183     Nicola Robinson                Doug                                                      48               6h 49m          1st BC

36       Danielle Van Eck               Zayed Juman                                         43               7h 36m          2nd

76       Amy Zaeh                          Zemperial                                               40               8h 26m          3rd


Jnr

292     Alison Noble                      Roswick Ameera                                    40                8h 36m          1st BC

64       Chais Walker                     Windadyne Magnum                                                  VO Severe Met L2


40km Training Ride

65       Anita Bransden                  Antaarez                                                 48                Completion

77       Brittany Elliot                      Clarendon Raziah                                  42                Completion

106     Rebecca Williamson          Parero Park Candy Apple                      48                 Completion

109     Jasmine Venezia               Addey                                                     40                 Completion

113     Lisa Worden                      Zirtahn Olysseus                                     39                Completion

250     Kerry Alderton                   Madrigal Park Larbonetta                        45                Completion

900     Bronwyn Cuthbertson        Carluke Park Ranji's Crystal                   44                 Completion

9661  Janet Watts                         Mister Edz Nanga Mai                            46                 Completion

34      John Shillabeer                   Vee Salute                                                                   VOL L1


20km Introductory Ride

103     Ella Leehane                      Pure Heart Elmo's World                        44                 Completion

130     Sophia Van Opstal             Shazam                                                  44                  Completion

168     Jess Aistrope                     Tarra Bastian                                          48                  Completion

177     Kasey Thomas                   Rocky Point Black Sardonyx                  52                  Completion

224     Lara Van Opstal                 Tess                                                        38                  Completion

252     Ella Carlyle                         Mustangs Magnet                                   40                  Completion

8810   Katherine Grantham           Minton East Chaucer                              40                  Completion


* * * * *


CAMBERWARRA – 12 and 13 March 2016


Rider

No.       Rider                                   Horse                                HR


Saturday, 12 March 2016


20km Introductory Ride

22        Bob Gurr                              Bindii bint Grevillea             44      Completion

61        Sean Bryant                         Arty                                     40      Completion

63        Jayne McManus                   Jondel Rivoli Jackpot         48      Completion

64        Michelle Wilson                    Stonehenge                        48      Completion

68        Nicky Brooks                        Paris                                   40      Completion

69        Danielle Oniszk                    Aloha Jewel of Nile             44      Completion

71        Julie Barlow                          Springtime Chelsea Girl     44      Completion

74        Caroline McKee                    Lleyton H                            55      Completion

77        Lynette Chapman                 Shorty's Little Lena             44      Completion

86        Rebekah Seiler                     Final Twist                          40      Completion

96        Belinda Filkin                        Mikya                                  42      Completion

296     Wendy Grundy                       Kalody Park Shayesha      44       Completion

8283   Naomi Leavesly                     Tunamara Indiana              48       Completion

73       Georgie Wilson                      Great Balls of Fire                         VOL


10km Introductory Ride

2         Jesse Atkinson                       Karamea Jedi                     41       Completion

38       Emily Davenport                     Chip                                    40       Completion

42       Anita Trenwith                         Yaratina Archimedes         48       Completion

50       Hannah Synnett                      Rocky Hill Thumbelina       44       Completion

85       Monica Seiler                          I Am Shazzam                    40      Completion

101     Angie Grant                             Missy                                 48       Completion

119     Tania Drever                           Talunga Park Anastasia     40       Completion

129     Samantha Palu                        Rose                                  52       Completion

141     Karin Synnett                           Cello                                  40       Completion

194     Annalise Drever-Dorchardt      Wynara Vindaloo               40       Completion

243     Fiona Harwood                         The Jazz Man                   40       Completion

249     Kaz Murray                               Jack                                  48       Completion

130     Treena Woods                          Booborowie Boy                          WD

128     Shannon Peters                        Clarendon Mariah                       VOL


10km Harness Introductory 

99      Kelly Phillips                                Chester                           32       Completion
 

Sunday, 13 March 2016


80km Endurance Ride

Hwt

38       Paula Van Eck                             Pyrenees Impala                34        6h 10m      1st   BC

311     Tarrant Smith                               Castlebar Temeraire          58        6h 25m      2nd =

150     Jody Smith                                   Tarjo Ace of Hearts            50        6h 25m      2nd =

34       John Shillabeer                            Vee Salute                         56         7h 14m     4th


Mwt

155      Karen Alderton                            Zaki                                     52        5h 25m      1st   BC

232      Jodie Luck                                   Lindall Alabaska                 54        6h 10m      2nd

81        Samayne Uren                            Ah'Kem Hussaar                             WD L1

225      Ray Heinrich                                Brookman Park Wizard                   VOL L1


Lwt

168      Jess Aistrope                               Aqaba Signette                   48       6h 57m      1st =   BC

21        Cheryl Bullock                             Pilgrim Prophecy                 52       6h 57m      1st =

75        Amanda Smith                             Cougar Swan Dixie                        WD L1


40km Training Ride


22        Bob Gurr                                       Bindii bint Grevillea             50       Completion

28        Amily Daw                                     Minton East Chaucer          36       Completion

63        Deanne Barth                                Sharifal Saba                      44       Completion

68        Peter Barth                                    Ah'Kem Raahim                  40       Completion

79        Andrew White                                Sweet Honesty Maazar       50      Completion

82        Lisa Brown                                    Jendari Nikolai                     40      Completion

86        Rose Ross                                    Aloha Fabius                        45      Completion

87        Katherine Grantham                     Tarra Bastia                          50      Completion

88        Ken Smith                                     Sam                                      46       Completion

91        Imogen Raidis                               Coolinda Park Kalico            38       Completion

92        Monique Raidis                              Meldana Madden                 38       Completion

94        Anita Bransden                              Antaarez                               44       Completion

95        Stella Harbison                              Willowstar Bay-Sil                 48       Completion

97        Tracy Brandon                               Castlebar Morasca                40       Completion

113       Rachael Barnett                            Shady                                    50       Completion

180       Melanie Scott                                Devious Suni Desert Warrior 48       Completion

235       Rebekah French-Davis                 Castlebar Dante                     48      Completion

245       Melissa Bright                               Meldana Kadeem                   34       Completion

268       Lainie Ray                                     Razorback Prince Charming  50       Completion

296       Wendy Grundy                             Veloce Soldier Blue                 48       Completion

300       Emma Kirby                                  Springfield Park Stellah          40       Completion

8283     Naomi Leavesley                         Tunamara Indiana                    52       Completion

9           Jacqui Ledgerwood                      Warrawong Casper                             WD

56         Jean Sims                                     Foxridge Assegai                                WD

8280     Mary Chirgwin                               Tunamara Sa'aran                              VOHR

9661     Janet Watts                                   Mister Edz Allira                                  VOL


20km Introductory Ride


70        Lesley Cartwright                             Miss Maddy                           48        Completion

77        Lynette Chapman                            Shorty's Little Lena                50        Completion

85        Monica Seiler                                   I Am Shazzam                       40        Completion

86        Rebekah Seiler                                Final Twist                              44       Completion

96        Belinda Filkin                                    Mikya                                     40       Completion

69        Danielle Oniszk                                 Aloha Jewel of Nile                           WD

2082    Susan Biffin                                       Sirocco                                              WD


10km Introductory Ride

2         Jess Atkinson                                     Karamea Jedi                       44       Completion

71      Julie Barlow                                         Springtime Chelsea Girl       42       Completion

101     Ashley Wait                                         Pilot                                     44       Completion

141     Taylor Franklin                                    Magic                                   36       Completion

249     Chelsea Harris                                    Lincoln                                 48       Completion

38       Jasmine Hocking                                Misty Dawn Ruler                            WD

42      Robyn Warren                                     Gus                                                  VO HR

50      Megan Kotsano                                   George                                             WD


10km Harness Introductory

99     Kelly Phillips                                         Dion                                     44         Completion


* * * * *


WIRRINA COVE - 27/28 February 2016


Rider

No.        Rider                              Horse                                    HR

 

Saturday, 27 February 2016


40km Training Ride


28      Amily Daw                       Kunama Troubador              41      Completion

36      Danielle Van Eck            Zayed Juman                        42      Completion

37      Kimberley Van Eck        Zayed All Klass                     48      Completion

38      Paula Van Eck                Pyrenees Impala                    32     Completion

44     Julie White                      Tarkhim Shar Bastille            36     Completion

65     Nlicki Ward                      Charlie                                    48     Completion

68     Danielle Oniszk               Elysian Diamond Spirit          48     Completion

69     Katherine Grantham       Minton East Chaucer             48     Completion

71    Jamey Foster                   OPT Kaptains Edge                49     Completion

79    Andrew White                  Sweet Honesty Maazar           55     Completion

84    Anne Simmons               Tommi Gun                              54     Completion

86     Rose Ross                      Eminem Missella                     40     Completion

95     Stella Harbison               Willowstar Bay-Sil                  44     Completion

155   Karen Alderton               Zaki                                          44     Completion

180    Melanie Scott                 Aloha Fabius                          40     Completion

235   Rebekah French-Davis  Castlebar Dante                      36     Completion

248    Ron Malone                    Maringo                                   44     Completion

300    Emma Kirby                   Springfield Park Stellah         41     Completion

8283 Naomi Leavesley           Tunamara Indiana                   55     Completion

66     Belinda Filkin                 Mikya                                                   VOL


20km Introductory Ride

 

3      Anita Brandsen              Antaarez                                    48      Completion

22    Bob Gurr                        Bindii bint Grevillea                  52      Completion

38    Judy Kerslake                Elly                                             48      Completion

50    Jarrod Craven                Madam Tingira                          43      Completion

70    Jil Bourton                     Veloce Liberty                           48      Completion

80    Jacqui Ledgerwood       Warrawong Casper                  41      Completion

82    Lisa Brown                     Wontadilla Park Camilla           43      Completion

103  Georgina Fisher             Flame                                         40      Completion

111  Samayne Uren               Ah'Kem Hussaar                       45      Completion

113  Rachael Barnett            Shady                                          39      Completion

130  Cassandra Organ          Veneto                                        48      Completion

141  Tamara Bakker              Patme                                         44       Completion

149  Bob Masters                  Sharwood Sinai                         36       Completion

236  Emma Schoell              Tantine Martine                           36      Completion

243  Sandra Isenmann         Sheza Diva                                  36      Completion

249  Julie Barlow                  Springtime Chelsea Girl            53      Completion

252  Helen Jackson              Burma Bill                                   48      Completion

296   Wendy Grundy             Veloce Soldier Blue                   48      Completion

9661 Janet Watts                  Mister Edz Nanga Mai                43      Completion

2       Melissa Hamlyn            Redmond                                             VO HR

2082 Susan Biffin                 Sirocco                                                  WD



10km Introductory Ride


22 Jade Craven                     Gold Chime                                  40       Completion

23 Christabel Gurr                Amberglade bint Shamirah        44       Completion

42 Victoria Watkin                Verondina Brookajay                  48       Completion

119 Adelaide Arnold-Oakes Bad Boy Donald                          50       Completion

129 Melanie Arnold-Oakes  The Jazz Man                               38       Completion

146 Lynette Chapman          Shorty's Little Lena                     40       Completion

177 Fiona Harwood               Digger                                          44       Completion

197 Karin Synnett                 Cello                                             42        Completion

217 Hannah Synnett             Rocky Hill Thumbelina               46        Completion

224 Kylie Kleeman                Duke                                             37       Completion

90 Victoria Wetherby           Tommy                                                      VOL

134 Lisa James                    Armani                                                       VOL



Sunday, 28 February 2016


40km Training Ride 


3       Anita Bransden              Antaarez                                    50      Completion

21     Cheryl Bullock               Pilgrim Prophecy                      44      Completion

28     Amily Daw                      Brechenridge Bethany             40      Completion

34     John Shillabeer              Vee Salute                                 48      Completion

69     Katherine Grantham      Minton East Chaucer                43      Completion

82      Lisa Brown                    Jendari Nikolai                           46      Completion

97     Tracy Brandon               Castlebar Morasca                    44      Completion

111   Samayne Uren               Ah'Kem Hussaar                        52      Completion

141   Monique Raidis              Meldana Madden                       40      Completion

149    Bob Masters                  Sharwood Sinai                         40      Completion

150   Jody Smith                     Tarjo Ace of Hearts                   42      Completion

168    Jess Aistrope                Aqaba Signette                          44      Completion

245    Melissa Bright               Meldana Kadeem                       36      Completion

298   Jayna Bright                   Coolinda Park Kalico                40       Completion

311   Tarrant Smith                 Castlebar Temeraire                  44       Completion

9661 Janet Watts                    Mister Edz Allira                         44      Completion

194   Deirdre Wood                 Sunny Side Up                                      VO HR

290   Stephanie Cooper          Blue Thunder                                        VOL


20km Introductory Ride


22     Bob Gurr                         Bindii bint Grevillea                   44       Completion

23     Christabel Gurr              Amberglade bint Shamirah       40        Completion

38     Judy Kerslake                Elly                                               52       Completion

80     Jacqui Ledgerwood       Warrawong Casper                    40       Completion

84     Anne Simmons              Tommi Gunn                                52      Completion

96     Amy Prosser                  Carolinga Fire and Ice                36       Completion

101   Lesley Cartwright          Miss Maddy                                  40      Completion

130    Cassandra Organ         Veneto                                           48      Completion

146    Lynette Chapman        Shorty's Little Lena                      44       Completion

268    Lainie Ray                     Diamond R Turbo                         44      Completion

270    Cherie Causby              Brent Park Maha Arjuna              52      Completion

296    Wendy Grundy              Veloce Soldier Blue                     44      Completion

8283  Naomi Leavesley          Tunamara Indiana                        55      Completion

9        Taylor Schroder            Cherox Alberta                                       WD

68     Danielle Oniszk               Elysian Diamond Spirit                         WD

177   Fiona Harwood                Digger                                                     WD

243   Sandra Isenmann           Sheza Diva                                              VOL

2082 Susan Biffin                    Sirocco                                                    WD


10km Introductory Ride


42     Victoria Watkin                Verondina Brookajay                 40       Completion

103    Rhiannan Bee                 Segreto                                        36      Completion

119   Sarah Kiryk                      Tommy                                        40       Completion

129    Lyndy Guscott                Keppel                                         40       Completion

144    Nadine Carroll                 Silvah                                          46       Completion

197    Karin Synneyt                 Cello                                            40       Completion

217    Hannah Synnett              Rocky Hill Thumbelina              50       Completion

236    Jasmine Carroll              Gem                                             48       Completion

249    Sophia Nicolis                 Mirabella                                     40       Completion

252     Amy Watton                   Skye                                             36       Completion


* * * * *